Mount Everest

Mount Everest jest najwyższym szczytem Ziemi, mierzącym - 8 850 m n.p.m.. Zlokalizowany jest w Himalajach Wysokich (Centralnych) na granicy Nepalu oraz Chin (Tybetu). Tworzą go granity, gnejsy oraz z wapienie i łupki. Stanowi niezwykle potężny masyw górski, od trzech stron podcięty lodowcami. Miejscowa ludność uważa go za siedzibę bogów. Mount Everest został odkryty i pierwszy raz zmierzony w połowie XIX wieku przez brytyjskich geodetów. Pionierskie wejście na szczyt miało miejsce 29 maja 1953 roku.

Od czasu odkrycia Everest stanowił ogromne wyzwanie i marzenie wielu pasjonatów wspinaczki wysokogórskiej. Pierwsze wyprawy osób pragnących osiągnąć szczyt tego niepowtarzalnego masywu wyruszały z Wielkiej Brytanii już od 1921 roku. Zanim jednak został on zdobyty odbyło się przeszło 10 nieudanych prób. W 1953 roku wyruszyła brytyjska wyprawa prowadzona przez Johna Hunta.

Mount Everest

Apliniści podążyli na szczyt od strony Nepalu. Uczestniczyli w niej poza Huntem, który był kierownikiem: Nowozelandczyk Edmund Percival Hillary, Norgay Tenzing, Thomas Duncan Bourdillon, Charles R. Evans – Szerpa z Dardżylingu oraz 26 innych Szerpów. Jako pierwsi z wyprawy swoich sił w osiągnięciu szczytu próbowali - Tom Bourdillon i dr Charles Evans. Niestety na poziomie około 100 metrów od szczytu musieli zrezygnować, ze względu na burzę, wycieńczenie oraz problemy z pojemnikami z tlenem.

Drugą próbę rozpoczęli 33-letni Sir Edmund oraz 39-letni Tenzing Norgay. Rozbili namiot i przeczekali noc na wysokości 8500 m na półce skalnej, która miała niespełna 2 metry szerokości i była nachylona pod kątem 30 stopni. O godzinie 6:30 rano dnia 29 maja 1953 roku rozpoczęli ostateczny atak na szczyt.

Po krótkim czasie na ich drodze stanęła dwunastometrowa przeszkoda, nazwana w późniejszym czasie uskokiem Hilarego. Sir Edmund w swojej relacji określił te przeszkodę jako „budzącą największą grozę barierę na całej grani”. Znaleźli pionową szczelinę, dzięki której mogli wspiąć się na górę. Następnie pokonali ostatnich kilka metrów dzielących ich od szczytu. Zdobycie zakończyło się uściskiem dłoni alpinistów, wykonaniem kilku zdjęć, pozostawili oni także na koronie świata krzyż, a Tenzing Norgay, który był buddystą zakopał jako ofiarę dla bogów ciastka i czekoladę. Po skromnym posiłku zawrócili na dół.

Dane z 1997 roku mówią, że łącznie 391 wypraw próbowało swoich sił w wejściu na szczyt Mount Everestu, jednak tylko 167 z nich osiągnęło najwyższy punkt. Do stycznia 1997 roku wśród alpinistów podejmujących koronę świata zginęło 148 osób, z czego 50 to Nepalczycy. Do końca 2008 roku sukces w ekspedycjach odniosło 3600 wspinaczy, jednak śmierć poniosło niemal 210 osób.