Amerigo Vespucci

Amerigo Vespucci urodził się 9 marca 1454 roku w Florencji we Włoszech, zmarł zaś 22 lutego 1512 w Sewilii. Odebrał solidne wykształcenie, w zdobyciu którego bardzo wspierał go wuj. Największe zainteresowanie i umiejętności wykazywał w dziedzinie matematyki i kopiowania map. Od dziecka marzył i dalekich podróżach. Gdy ukończył edukację został kupcem. Pracował jako agent domu bankowego, którego właścicielem był sławny i niezwykle potężny florencki ród Medyceuszów.

W 1492 roku na polecenie samego Medyceusza Vespucci przeniósł się z rodzinnej Florencji do Sewilii w Hiszpani. Miasto to przeżywało rozkwit handlu za sprawą dalekomorskich podróży. Tutaj jego najważniejszymi zadaniami było zaopatrzenie we wszelkie niezbędne rzeczy drugiej i trzeciej wyprawy Kolumba. Wspomnienia Amerigo mówią, że został on wybrany przez hiszpańskiego króla Manuela I i miał odbyć cztery wyprawy odkrywcze w latach 1497–1504. W sierpniu 1500 dowodzona przez niego wyprawa dotarła do jeziora Maracaibo, gdzie podróżnicy zobaczyli Indian mieszkających w chatkach wybudowanych na palach wbitych w wodę zwanych palafitos. Vespucci nadał temu miejscu nazwę Małej Wenecji – Wenezueli.

Amerigo Vespucci

Był z pochodzenia Włochem jednak jako odkrywca i żeglarz pracował dla dworu Portugalii oraz Hiszpanii. Pełniąc funkcję przyrodnika oraz kartografa uczestniczył w latach 1500- 1501 w wyprawie hiszpańskich żeglarzy - Alonso de Ojeda i Juana de Cosa. Dotarli oni na zachodni kraniec obecnej Wenezueli czyli do półwyspu Guajira. Podczas tej wyprawy Vespucci oddzielając się od pozostałych okrętów, samodzielnie zbadał wybrzeże Brazylii aż do 6° stopnia szerokości geograficznej południowej, dotarł do Amazonki, dopłynął do ujścia rzeki Oriniko i obrał kurs powrotny do Kandyksu. Lata 1501-1502 upłynęły mu na portugalskiej podróży wzdłuż brzegów Brazylii.

W roku 1503 zaczęto wydawać drukiem, w tłumaczeniu na wiele języków listy pisane przez Amerigo Vespucciego. Zawierały one między innymi niezwykle barwne opisy poznawanych przez niego podczas podróży rejonów. Publikacje te zapewniły mu ogromną popularność i doprowadziły do tego, iż według większości ludzi to on był odkrywcą nowych ziem. Z tego powodu od jego imienia, a nie Kolumba nadana została nazwa odkrytym terenom i do dziś nazywane są Ameryką.

Na usługach króla portugalskiego w latach 1501-1502 pełni funkcję Kosmografa w trakcie wyprawy do wschodnich wybrzeży Ameryki Południowej. Przemierzył duża część wybrzeży tego kontynentu. W swoich relacjach opisuje odkrycia rzek Rio de Janeiro i Rio de la Plata oraz Patagonii i Georgii Południowej. Wyprawa, która przyniosła te odkrycia była jednocześnie tą podczas której Vespucci uznał ziemie do których dotarł za nowy nieznany ląd, w przeciwieństwie do Krzysztofa Kolumba, który dopływając do Ameryki myślał, że dotarł do Indii.

Badacze nie są zgodni co do ilości atlantyckich wypraw tego odkrywcy. Zachowane do dziś jego relacje także nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Spisywał swoje odkrycia w prywatnych listach do przyjaciół, które różnią się między sobą, a podawane przez niego dane długości i szerokości geograficznych nie zawsze są zgodne z prawdą. Przypuszcza się, że odbył on swoją pierwszą podróż w 1497 roku. Amerigo uważał później, że właśnie podczas tej wyprawy zobaczył brzegi Ameryki Południowej na rok przed Kolumbem.